W Krainie Lessowych Wąwozów

Tutaj poczujesz klimat wypoczynku

Kazimierz Dolny, miasto artystów, położony na malowniczej skarpie wiślanej, turystyczna perełka o unikalnym zespole urbanistyczno-architektonicznym w otoczeniu niepowtarzalnego krajobrazu. Uzdrowiskowy Nałęczów ze swoimi źródłami leczniczych wód mineralnych znanych od ponad 200 lat, nazywany Małą Szwajcarią. Tętniące życiem kulturalnym Puławy, do których Puławskie Spotkania Lalkarzy, Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, Międzynarodowe Warsztaty Muzyki Kameralnej czy Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich “O  pierścień księżnej Izabeli” przyciągają co roku tysiące turystów. Kamieniołomy w okolicach Józefowa, miasteczka położonego na urwistym zboczu rzeki Wisły, która przyjmuje tu trzy dopływy: potok Wrzelowiecki, Wyżnicę oraz Kamienną. Restauracje na Szlaku Karpia w Opolu Lubelskim, ryby kojarzonej wyłącznie z Wigilią, przez jednych znienawidzonej, przez innych uwielbianej. Wystarczy odwiedzić jedną z dziesięciu restauracji, by przekonać się do karpia, jak i innych ryb słodkowodnych, tak charakterystycznych dla polskich tradycji kulinarnych. Dolina Dziesięciu Stawów w Poniatowej, urokliwy zakątek i raj dla wędkarzy w obrębie kilku akwenów o powierzchni 19 hektarów. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa w Karczmiskach, powstała w 1892 r., której pociąg regularnie pokonuje trasę przez najbardziej urokliwe miejsca, by podróż zakończyć ogniskiem na leśnej polanie. Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji w Wojciechowie, stolicy kowalstwa polskiego, w którym działa jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa i Stowarzyszenie Kowali Polskich pielęgnujące kowalskie tradycje, chroniąc ten ginący zawód przed zapomnieniem. Końskowola położona na Szlaku Renesansu Lubelskiego, łączącego 42 obiekty zabytkowe o wyraźnych cechach charakterystyczne dla renesansu lubelskiego, na trasie o długości 250 km. Wąwolnica, miejsce cotygodniowych jarmarków przyznanych przywilejem przez króla Władysława Jagiełłę, które odbywają się co środa, nieprzerwanie od XV wieku. Ruiny zamku na przeciwległym brzegu Wisły w Janowcu, rezydencji Firlejów i Lubomirskich z początku XVI w., górujące nad Małopolskim Przełomem Wisły, połączone przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym. Co łączy te najbardziej rozpoznawalne miejsca, jak i wiele innych, w których każdy znajdzie dla siebie coś unikatowego?

Kraina Lessowych Wąwozów, położona w zachodniej części województwa lubelskiego, w historycznej Małopolsce, jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Polski. O jej unikalności świadczy największa w Europie, silnie rozgałęziona sieć wąwozów lessowych, które różnią się między sobą długością, głębokością, roślinnością. Na turystów czekają szlaki piesze, konne i rowerowe, ścieżki dydaktyczne, trasy nordic walking poprowadzone przez najbardziej malownicze wąwozy, jakimi są Korzeniowy Dół, Plabanka, Kwaskowa Góra czy Norowy Dół, spływy kajakowe po rzece Chodelce i Wiśle, wypoczynek w siodle i hipoterapii w stajni Kęble, w Łąkach czy Kraczewicach. Zawody balonowe w Nałęczowie. Zimą, bogatą ofertą kuszą ośrodki narciarskie w Rąblowie, Kazimierzu Dolnym i Parchatce. Gratką dla miłośników geologii są kamieniołomy w Kazimierzy Dolnym i w Nasiłowie. Sympatyków fotografii przyciągają zaskakujące punkty widokowe, z których rozpościera się zapierająca dech panorama przełomu Wisły z widokiem na zamek w Janowcu, rezerwat Krowią Wyspę czy panoramę Kazimierza Dolnego. Liczne sanatoria i ośrodki Spa & Wellnes uzdrowiska w Nałęczowie kuszą różnorodnością zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Połączenie aktywnego wypoczynku z programami leczniczo-rekreacyjnymi stwarza możliwości zrealizowania wymarzonego wypoczynku i zadbania o to, co najważniejsze – zdrowie i samopoczucie. Atutem Krainy Lessowych Wąwozów jest również bogactwo regionalnej kuchni, w tym wspaniałych konfitur, miodów i przetworów z róży, w których specjalizuje się Manufaktura Różana w Końskowoli. Wyjątkowo ciepły mikroklimat, doskonałe nasłonecznienie, lessowo-wapienne gleby i długi okres wegetacji, to warunki sprzyjające winiarstwu. Będąc tutaj nie można ominąć winnicy „Las Stocki” obok Kazimierza Dolnego, czy „Solaris” w Opolu Lubelskim, gdzie można degustować wina, ale i poznać wiele ciekawostek związanych z historią winiarstwa na tych terenach, sięgającą średniowiecza. Na turystów czeka przez cały rok bogata baza noclegowa o różnym standardzie, począwszy od luksusowych hoteli, po tańsze wille, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Miejsca te kuszą dodatkową ofertą rekreacji, aby zapewnić gościom relaks i dobrą zabawę.

Kraina Lessowych Wąwozów znajduję się w dogodnym miejscu komunikacyjnym. Można tutaj dotrzeć samochodem (droga ekspresowa S17), pociągiem (linia łącząca Lublin ze stolicą), jak i samolotem. Międzynarodowy Port Lotniczy Lublin (https://www.airport.lublin.pl) położony jest około 40 km od wschodniej granicy Krainy Lessowych Wąwozów. 

Kraina Lessowych Wąwozów jest od 2019 r. jedną z dziewięciu destynacji turystycznych w Polsce, które mogą posługiwać się tytułem Polskiej Marki Turystycznej, nadawanym przez Polską Organizację Turystyczną.

Lokalna Organizacja Turystyczna
Kraina Lessowych Wąwozów

ul. 1-go Maja 16, 21-150 Nałęczów
https://www.kraina.org.pl/pl/ 
e-mail: info@kraina.org.pl

Źródło zdjęcia: https://www.lubelskietravel.pl
Źródło newsa: https://www.kraina.org.pl/pl
Źródło: https://www.kraina.org.pl/pl

Czytaj więcej...

Warto przeczytać...