The Best of Poland – Portal nieco inny

Polska sztuka, muzyka, technologie, powrót na mapę świat po ponad 100 latach rozbiorów, husaria, błyskawiczny rozwój Gdyni, Chopin, Matejko, Kopernik, Curie- Skłodowska, krakowski Kazimierz i „Krakowski spleen”… zachwycają świat. Każdy znajdzie powód, żeby się pochwalić albo zwyczajnie wzruszyć. The Best of Poland to miejsce, gdzie poczujecie się jak w domu, gdzie rozmawia się prawie wyłącznie o pozytywnych rzeczach. To miejsce, gdzie nowoczesność przemieszana jest w smacznych proporcjach z tradycją, a obecna rzeczywistość przeplata się z marzeniami o jeszcze lepszej przyszłości.  Znajdziecie tu wszystko co może łączyć ludzi i pokolenia oraz zachęcać do dyskusji. Wiele miejsca poświęcamy kulturze, zwłaszcza tej wysokiej oraz polskiej historii i zwyczajom. 

Tożsamość to nasza siła gdziekolwiek będziemy. 

The Best of Poland to wyjątkowi ludzie, których słuchać można godzinami. Wielu z nich tworzy dziś światowe elity, pracuje charytatywnie, niestrudzenie naprawia świat, jednocześnie odnosząc sukcesy w biznesie i sztuce. To Polacy, Polonia i osoby innych narodowości, które swoimi działaniami na rzecz polskich społeczności i rozwoju wzajemnych stosunków zasługują na naszą uwagę i uznanie. Zapraszam do ich światów. Czasami są one magiczne i pełne anegdot, a czasami trudne i dramatyczne. Signum termporis swoich czasów.  Na naszych łamach odkrywamy też nowe talenty, które mamy nadzieję zachwycą świat. Inspirujmy się więc, odkrywajmy i cieszmy się tym! 

Pamięć jest jak biblioteka pełna opowieści i zapisków na marginesie, obrazów, śmiechu w zakamarkach rodzinnego domu, smaków dzieciństwa. Niech znajdzie się tu też miejsce dla Polski. A Polska to radość z pierwszego bursztynu nad Bałtykiem po orzeźwiającym letnie powietrze nagłym sztormie. To połacie łąk wiosennego Ponidzia, poprzeplatane wstęgami niespiesznie dążących  do morza rzek. To ciągnący się po horyzont dywan łąkowej zieleni poprzetykanej gdzieniegdzie czerwienią maków, bielą rumianku i słoneczną dziewanną. Polska to wieczory na rozlewiskach gdzie w malignie chłodnych mgieł pojawia się nierealny świat z obrazów Władysława Podkowińskiego i poezji Leśmiana. To dźwięki Chopina, które rozbijają ciszę wiosennego popołudnia w Żelazowej Woli. To Babie Lato na płótnach Chełmońskiego, muzyka i dobre drzewa Krzysztofa Pendereckiego, śnieżna biel koszuli i wzruszenie na twarzy Andrzeja Wajdy, kiedy odbierał Oskara za całokształt pracy artystycznej. To twardy, zimny, grudniowy peron stacji Gdynia Stocznia w 70’ i  smutny, kwietniowy, krakowski wieczór z pustym oknem o godzinie 21.37. To chwila ciszy nad losami  Mariana Langiewicza, Romualda Traugutta, obrońców Westerplatte i zapomnianej Twierdzy Modlin. To Powstanie Warszawskie, rzeź Woli i morze ruin. To nasza Warszawa, miasto- pomnik, gdzie wypada mądrzej przeżywać życie za siebie i za tych, którzy śpią wiecznym snem w kwaterach żołnierskich i harcerskich na Powązkach. To radość w samo południe 4 czerwca 1989 i znak Solidarności z biało- czerwoną flagą.  Polska to my i tradycja, która nas ukształtowała. Ilu nas jest na świecie, a ilu dopiero odkrywa swoje polskie korzenie. Mam nadzieję, że dzięki naszej pracy i temu portalowi wiele osób zainteresuje się krajem przodków.

Kochani, gdziekolwiek teraz jesteście, serdecznie zapraszam do The Best of Poland.  

 

Z wyrazami szacunku, 

Magdalena Gawlik 

Redaktor Naczelna

Warto przeczytać...