Polska – Korea i fenomen K-POP

Stosunki polsko- południowokoreańskie rozwijają się doskonale od lat. Natomiast stosunkowo nowym zjawiskiem w Polsce jest K-POP.

W 2012 roku nie wszyscy Polacy znali pojęcie K-POP ale cała Polska wiedziała kto to jest PSY! 30 mln Polaków tańczyło Gangnam Style od Bałtyku do Tatr. Po raz pierwszy w historii właśnie dzięki muzyce (i to muzyce pop) wytworzyła się widoczna gołym okiem więź z Koreą Południową na nienotowaną wcześniej skalę. Sam autor wielkiego hitu tłumaczył w wywiadach, że piosenka została wydana głównie z myślą o koreańskim słuchaczu ale w Polsce przyjęła się świetnie. Po sukcesie Gangnam Style prawie każdy chciał przynajmniej raz w życiu zobaczyć Seul, oglądając to wyjątkowe miasto na produktach Samsunga lub LG. Można śmiało powiedzieć, że gwiazdy K-POP są doskonałymi ambasadorami swojego kraju na całym świecie, a ich sztuka niesie coś więcej niż tylko najwyższej klasy rozrywkę.

Patrzymy w tym samym kierunku

Polska i Korea Południowa mają wiele wspólnego. Oba narody kochają naukę i sztukę. Polacy podziwiają Koreańczyków za stawianie sobie wysokich wymagań edukacyjnych. Tym bardziej, że Polska jest krajem z naukowymi tradycjami. To w kraju nad Wisłą urodziła się Maria Skłodowska – Curie (dwukrotną laureatka Nagrody Nobla z chemii i fizyki), Jan Czochralski twórca metody hodowania monokryształów („Metoda Czochralskiego” jest obecnie na świecie najczęściej wykorzystywana w przemyśle, a rozwiązania te wykorzystują również koncerny koreańskie) oraz matematycy, którzy pod czas II Wojny Światowej złamali kod Enigmy (Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski). Nie można nie wspomnieć o najbardziej znanych na świecie polskich artystach takich jak Fryderyk Chopin i Krzysztof Penderecki (autor między innymi „V Symfonii Koreańskiej” napisanej dla uczczenia 50 rocznicy wyzwolenia Korei spodokupacji Japońskiej). Założona przez profesora Pendereckiego Orkiestra Akademii Beethovenowskiej (obecnie współpracująca z Disney oraz Georgem Lucasem) nagrała płytę Mon Seul Tresor i zagrała szereg koncertów z wielką gwiazdą koreańskiej opery Konu Kim.

Koreańscy pracodawcy, koncerny takie jak Hyundai, LG czy Samsung są wysoko oceniane przez absolwentów wyższych uczelni. Sama Korea jawi się w Polsce jako nastawiony na kulturę, wysokorozwinięty kraj, prekursor rozwoju światowej technologii. Cieszy się szacunkiem i zainteresowaniem. Współczesne relacje między oboma krajami świetnie opisuje Mijin Mok, autorka książki „7736 km. Pomiędzy Koreą Południową, a Polską”. Ciekawostką jest fakt, że Polacy chętnie uczą się języka koreańskiego i lawinowo wzrasta zainteresowanie koreańską kulturę. Koreańczycy przyjmowani są z otwartymi ramionami, a z roku na rok najważniejsze polskie miasta (Warszawa, Kraków czy Gdańsk) notują coraz większą liczbę koreańskich turystów.

Oba społeczeństwa umieją też walczyć o ważne, uniwersalne wartości i nie boją się zmieniać świata na lepszy poprzez działania pokojowe. Symbolem walki o demokrację w Polsce jest znany doskonale w Korei Południowej laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa. I przy tak ważnej sprawie znowu pojawia się muzyka, która zawsze pomagała przetrwać trudne chwile. Mieliśmy bardów i poezję śpiewaną, ale od poważnych tematów nie stroniły także zespołyrockowe i popowe (chociażby słynna piosenka Tilt „Jeszcze będzie przepięknie”). Co ciekawe dla wielu osób w Polsce muzycznym symbolem demokratycznych, pokojowych demonstracji, przemian i walki o lepsze jutro jest też koreański przebój zespołu Girl’s Generation „Into the New World”, który w kraju nad Wisłą cieszy się wciąż ogromną popularnością.

Koreańczycy natomiast z sympatią i serdecznością postrzegają Polaków. Ogromne, pozytywne wrażenie zrobiła na nich pomoc jaką okazali zwykli polscy obywatele swoim sąsiadom po wybuchu wojny na Ukrainie, udzielając im masowej serdecznej pomocy.

W roku 2023 Polska ma szansę wreszcie po raz pierwszy gościć u siebie plejadę największych sław K-POP. W lipcu tego roku w Warszawie na lotnisku  Bemowo ma się odbyć pierwsza edycja K-POP STARS FESTIVAL. W grę wchodzą takie gwiazdy jak SF9, SHINee, ATEEZ czy powszechnie znany  i lubiany PSY. Festiwal będzie wielkim świętem szeroko pojętej kultury koreańskiej. Na potrzeby trzydniowej imprezy powstanie ogromne miasteczko koreańskie z licznymi atrakcjami (takimi jak chociażby prezentacje najnowszych osiągnięć technologicznych), stanowiskami edukacyjnymi oraz koreańską kuchnią. Patronem medialnym tej imprezy jest portal The Best of Poland.

 

Źródło zdjęcia: https://www.scmp.com/lifestyle/entertainment/article/3095938/yoona-girls-generation-flouted-covid-19-curbs-karaoke-she

Warto przeczytać...