KRÓLEWSKI TYDZIEŃ W TVP KOBIETA

 

W sobotę 6 maja na antenie TVP Kobieta widzowie będą mogli obejrzeć jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku – koronację Karola III na Króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Transmisja od godz. 11:15. TVP Kobieta świętować będzie już od 30 kwietnia proponując widzom filmy i programy związane z rodziną królewską, w tym m.in. filmy: „Weekend z królem”, „Młoda Wiktoria” „W.E. Królewski romans”, „Królowa” czy „Diana” oraz dokumenty o rodzinie królewskiej takie jak „Harry & Megan. Kryzys monarchii” czy „Kamila, żona króla”.

Kulminacją królewskiego tygodnia, który w TVP Kobieta rozpocznie się 30 kwietnia, będzie transmisja uroczystości koronacji Karola III na Króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Emisja na antenie TVP Kobieta w sobotę 6 maja od godz. 11:55. Koronacja Jego Królewskiej Mości Króla i Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki odbędzie się w Opactwie Westminsterskim, a nabożeństwo odprawi Arcybiskup Canterbury. Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno samo wydarzenie, jak i posłuchać komentarzy ekspertów w studiu, w tym. m.in. Wioletta Wilk-Turska – ekspertka ds. monarchii brytyjskiej. Jak informuje Pałac Buckingham, obchody towarzyszące okoliczności będą trwały aż trzy dni.

W tygodniu poprzedzającym koronację, codziennie o godz. 9:00, widzowie będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne o rodzinie królewskiej. W poniedziałek (1 maja) TVP Kobieta wyemituje program „Harry & Megan. Kryzys monarchii”. Ślub Meghan Markle i księcia Harry'ego od samego początku zwiastował modernizację monarchii brytyjskiej. Problemy pojawiły się gdy wyobrażenia książęcej pary i ich oczekiwania co do roli jaką mają pełnić w rodzinie królewskiej, zderzyły się z rzeczywistością. Ten dokument jest próbą analizy tego kryzysu. We wtorek, w dokumentalnej opowieści „Kamilla, żona króla”, widzowie zobaczą drogę, jaką przeszła Camila Parker Bowles – od najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii, do żony króla. Poznamy jej barwne życie sprzed lat, związek z Karolem i przemianę w akceptowaną i lubianą członkinię rodziny królewskiej. Jak tego dokonała? Emisja 2 maja godz. 9:00.

Środa i czwartek to czas na „Sekrety królewskich podróży”. Ten program otwiera drzwi do prywatnego i ekskluzywnego świata królewskich podróży, które zawsze miały swoje tajemnicze tradycje i protokoły. Niesamowite historie, opowiedziane przez ludzi których zadaniem jest opieka nad królową i jej rodziną podczas wszelakich podróży, uchylają rąbka tajemnicy, jak to jest podróżować po królewsku. 3 maja pierwsza część dokumentu o podróżach rodziny królewskiej pociągiem, a 4 maja o lotach samolotami.

W piątek czas na „Całe życie królowej Elżbiety”. Ten dokument przygląda się życiu Królowej Elżbiety II, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini, w czasie wojny i pokoju oraz wszelkich kryzysów. Królewskie w TVP Kobieta będzie również codzienne pasmo filmowe o godz. 21:30, a w nim wyjątkowe filmy.

We wtorek 2 maja widzowie będą mogli zobaczyć życie filmowej gwiazdy Grace Kelly, skromnej dziewczyny z Filadelfii, która zrobiła zawrotną karierę i osiągnęła sukces. Gdy zdobywczyni Oscara poznaje księcia Monako, zakochuje się bez pamięci. Dla miłości Grace postanawia porzucić Hollywood i odnaleźć się w nowej roli żony i księżnej. Od tej pory plan zdjęciowy zastępują jej europejskie salony. Jak „Grace księżna Monako” zbuduje swój świat u boku ukochanego?

3 maja w repertuarze anteny film „Młoda Wiktoria”. Opowieść o młodzieńczych latach wyjątkowej królowej, której panowanie przeszło do historii. Jako nastolatka pokazywała swój silny charakter, uniezależniając się od swej zaborczej matki. Tuż po osiemnastych urodzinach została Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Sprawy państwowe zajmowały młodą monarchinię, dopóki jej serce nie zaczęło szybciej bić do pewnego księcia.

W czwartek 4 maja o godz. 21:30 TVP Kobieta zaprasza na film „W. E. Królewski romans” w reżyserii Madonny. Bohaterką filmu jest Wally, która marzy o wielkiej miłości. Dziewczyna
interesuje się jednym z największych skandali, który wstrząsnął monarchią brytyjską. Król Edward VIII abdykował, by poślubić miłość swego życia wbrew woli rodziny, piękną amerykankę Wallis Simpson. Wally codziennie odwiedza nowojorską wystawę poświęconą tej słynnej parze, by bez pośpiechu przypominać sobie romantyczne koleje losu bohaterów. Czy historia ich miłości stanie się inspiracją dla młodej kobiety do zmian w nieudanym związku?

W piątek antena zaprasza na „Weekend z królem” (5 maja, godz. 21:30). Brytyjski król Jerzy VI jedzie z oficjalną wizytą do USA. Wraz z małżonką wyruszają za ocean i goszczą u prezydenta w Białym Domu oraz w jego prywatnej posiadłości w Hyde Park. Para królewska dąży do zawarcia sojuszu, Roosevelt z kolei pragnie poprawić stosunki z byłym kolonizatorem. Nie przypuszcza jednak, że jego utajone dotąd romanse i ekscentryczna żona uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.


W sobotę 6 maja o 21:30 widzowie będą mogli bliżej poznać losy królowej Elżbiety II w filmie biograficznym „Królowa”. Film przedstawia portret Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w czasie kryzysu związanego ze śmiercią księżnej Diany. Kiedy informacja ta wstrząsa opinią publiczną, królowa z rodziną próbują zrozumieć reakcje ludzi. Gdy emocje w państwie rosną, nowy premier Tony Blair, stara się znaleźć ścieżkę dialogu między monarchią, a społeczeństwem.

Jak wyglądały ostatnie lata życia księżnej Diany? Kochana i podziwiana przez miliony ludzi na całym świecie, okrzyknięta „królową ludzkich serc”, po śmierci stała się legendą. Życie w świetle fleszy, domniemane romanse, skrywane tajemnice i wielkie skandale. Jaka była prawdziwa historia księżnej? Kogo kochała naprawdę? Czy wątpliwości związane z jej śmiercią zostały rozwiane? W roli tytułowej, nominowana do Oscara, Naomi Watts. Film „Diana” już w niedzielę 7 maja o godz. 21:30.

W tym wyjątkowym czasie w podróż do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zabierze widzów na antenie TVP Kobieta także Robert Makłowicz. Tym razem, w nieco innej roli – nie tylko krytyka kulinarnego, ale przede wszystkim przewodnika po miejscach związanych z brytyjską monarchią. „Makłowicz w podróży” w odcinku emitowanym 30 kwietnia o godz. 8:10 odwiedzi Londyn i spróbuje oryginalnych dań w tym kulinarnym tyglu. 6 maja o godz. 18:55 w odcinku „Brytyjska chwała” przybliży widzom miejsca związane z monarchią, brytyjską kulturą i tradycją, również kulinarną. Na trasie podróży pojawi się diabelski młyn London Eye, Pałac Buckingham i podmiejska rezydencja Windsor Castle, szkoła w Eton i stadion olimpijski. Smakosz z Krakowa odwiedza też królewskich dostawców serów i delikatesów oraz najstarszy w mieście sklep z herbatą. Ugotuje też popularne w epoce wiktoriańskiej indyjskie danie z ryżem i wędzonym łososiem Kedgeree. Natomiast w niedzielę 7 maja o godz. 8:10 w sentymentalnej podróży pokaże widzom elegancki Richmond, londyński South Bank Centre, Covent Garden i targ Borough Market, a także mekkę krawców na Savile Row, z usług której korzysta także rodzina królewska.


Podczas królewskiego tygodnia antena wyemituje również audycje własne. W „Kwiatach na warsztat” Joanna Lewandowska – mistrzyni florystyki i dyplomowany ogrodnik królewski – zabierze widzów w świat królowej kwiatów, róży. Wiele odmian, wiele kolorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Prowadząca podpowie jak pielęgnować ją w domu po przyniesieniu z kwiaciarni a także zdradzi triki jak sprawić, by długo pozostała świeża. Pokaże jak krok po kroku zrobić nieoczywistą kompozycję, oczywiście z różami w roli głównej. Emisja 2 maja godz. 7:30.

Źródło zdjęcia: TVP KOBIETA
Źródło newsa: https://kobieta.tvp.pl/69446483/krolewski-tydzien-w-tvp-kobieta
Źródło: https://kobieta.tvp.pl/69446483/krolewski-tydzien-w-tvp-kobieta

Czytaj więcej...

Warto przeczytać...