IO Jerzego Skolimowskiego walczy o Oskara

IO (tytuł międzynarodowy EO) to dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, który 12 marca 2023 zawalczy o Oskara...

IO (tytuł międzynarodowy EO) to dramat w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, który 12 marca 2023 zawalczy o Oskara w kategorii najlepszy film międzynarodowy w czasie 95 gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski.

Jest to opowieść inspirowana kultowym dziełem Roberta Bressona z roku 1966 „Na los szczęścia, Baltazarze”. Opowiada o losach cyrkowego osiołka, który przekazywany jest z rąk do rąk. "To nie pierwszy już zresztą raz, ale tym razem mam nadzieję, że będzie inaczej niż w poprzednich próbach, ponieważ ten film jest inny od wszystkich, jakie zdarzyło mi się zrobić. Różni się tym, że to jest film zrobiony z sercem, z zaangażowaniem w słuszną sprawę. Zarówno mnie, jak i Ewę, naprawdę obchodzi los zwierząt. Chcieliśmy zabrać głos w imieniu tych, którzy nie mogą zabrać głosu, tych bezbronnych stworzeń, które są w tak makabryczny sposób wykorzystywane we współczesnym świecie. W Cannes, dziękując za nagrodę, powiedziałem, że chcę przede wszystkim podziękować swoim osiołkom. Wymieniłem wszystkie sześć po imieniu. W tym wypadku, dzisiaj, chcę przede wszystkim podziękować komisji, która jednogłośnie stwierdziła, że ten film zasługuje na to, by kandydować do Oscara" – powiedział Jerzy Skolimowski.

Autorem zdjęć jest Michał Dymek (część zrealizowana została przez Pawła Edelmana i Michała Englerta. Za doskonały montaż odpowiada Agnieszka Glińska. Autorem muzyki jest Paweł Mykietyn. Obsadą zajęły się dwie reżyserki castingu Paulina Krajnik i Jorgelina Delia Pochnitesta. W rolach głównych wystąpili Sandra Drzymalska, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz, Isabelle Huppert.

Źródło zdjęcia: https://www.crew-united.com/en/Baltazar__281102.html

Warto przeczytać...