Hallyu – nowe zjawisko w Polsce

Hallyu – nowe zjawisko w Polsce

Hallyu to nowe słowo dla większości mieszkańców w kraju nad Wisłą. Oznacza on tzw. „koreańską falę”, a dosłownie „przypływ Korei”. Dzięki południowokoreańskiej muzyce, filmom i serialom od 1990 roku rozpoczęła się globalna moda na Koreę Południową i wszystko co koreańskie. W kolejnych latach pomogły w tym procesie dynamicznie rozwijające się media społecznościowe i platformy streamingowe. 

Na początku XXI wieku Korea Południowa stała się jednym z najważniejszych na świecie eksporterów kultury (muzyki, sztuki i filmu) na świecie, a państwo wspiera systemowo swoje przemysły kreatywne. Tym samym zakończył się trwający przez ostatnie 100 lat monopol Stanów Zjednoczonych na tym polu. Z roku na rok podbój rynków światowych przez południowokoreańskie produkty jest nie tylko coraz bardziej widoczny ale także bardziej efektywny. W roku 2021 eksport południowokoreańskich produktów przemysłów kreatywnych wg oficjalnych statystyk wyniósł 12,5 mld dolarów w tym 775 mln dolarów wyłącznie z muzyki popularnej czyli K-pop. 

O koreańskiej muzyce pop w kultowym Pytaniu na Śniadanie 27 lutego 2023 opowiadali Redaktor Naczelna The Best of Poland i producent muzyczny  Magdalena Gawlik  oraz Young Kwan Kwon, promotor kultury koreańskiej i założyciel Stowarzyszenia Koreańczyków w Polsce. Rozmowa toczyła się na temat takich gatunków jak K-pop i Trot. 

K-pop łączy w sobie wiele gatunków muzycznych takich jak: dance-pop, electropop, hip hop, rock, jazz, R&B aż do pop opery i elementów muzyki klasycznej. Muzyka K-pop oraz K-popowe zespoły (których członkowie nazywani są przez wiernych fanów idolami) to obecnie globalny fenomen, który cieszy się zainteresowaniem milionów zagorzałych fanów na całym świecie, a liczba ta ciągnie rośnie. W ciągu ostatnich 20 lat muzyka ta wytworzyła specyficzną subkulturę. K-pop stał się czymś więcej niż tylko muzyką. To również moda, specyficzny język i styl życia.

O statusie muzyki południowokoreańskiej na świecie świadczy fakt, że w tym roku K-popowa, dziewczęca super grupa BLACKPINK ma być jedną z najważniejszych gwiazd kultowego festiwalu Coachella w Kalifornii. Występowali tu wcześniej tacy artyści jak: Prince, Amy Winehouse, Paul McCartney, Beyonce, AC/DC, Daft Punk, Madonna czy Foo Fighters. Wybór BLACKPINK na headlinera festiwalu ciągle wielu szokuje. 

Słowa piosenek K-popowych opowiadają o przeżyciach młodych ludzi, dorastaniu, miłości czy budowaniu lepszego świata. Promowana jest ciężka praca, stawianie sobie wysokich wymagań, a wszystkie produkcje dążą do całkowitej perfekcji zarówno pod względem muzycznym, tanecznym jak i wizualnym. Wszystko ma być totalnie doskonałe i ma zachwycać. Południowokoreańskim artystom udało się przebić do całego świata pomimo śpiewania w większości w języku koreańskim. 

Pierwszy, globalny, gigantyczny sukces K-pop odniósł przebój artysty ukrywającego się pod intrygującym pseudonimem PSY (od angielskiego słowa psycho). W 2012 roku niewielu Polaków znało pojęcie K-POP ale cała Polska wiedziała kto to jest PSY. 30 mln Polaków tańczyło Gangnam Style od Gór Tatr do Morza Bałtyckiego. Tak Hallyu dotarła do Polski, Korea Południowa stała się modna, a prawie każdy dzięki sukcesowi piosenki PSY oraz słynnemu filmowi „Atlas Chmur” chciał przynajmniej raz w życiu zobaczyć Seul.

Ciekawostką jest, że utwór Gangnam Style po raz pierwszy w historii serwisu YouTube przebił granicę 1 miliarda odsłon (obecnie to już 4,6 miliarda). W ciągu pierwszych 12 miesięcy artysta zarobił ponad 40 mln dolarów. Przebój utrzymany w klimacie humorystycznym miał wyśmiewać pozerów, którzy za wszelką cenę udają mieszkańców prestiżowej dzielnicy Seulu Gangnam (koreańskie Beverly Hills). Opowiada też o poszukiwaniu idealnej kobiety przez idealnego mężczyznę.  

Nie ma miłośnika popu na świecie, któremu nie obiłaby się o uszy nazwa BTS. To obecnie najsłynniejszy zespół męski K-POP, który słusznie dorobił się miana legendy. BTS to skrót od Beyond the Scene ich dewizą jest „młodość, która nie zastyga tylko dąży ku rozwojowi i marzeniom”. Grupa pobiła 8 rekordów Guinessa (w tym jako pierwszy południowokoreański artysta, który osiągnął 1 miejsce na liście albumów Billboard 200, teledysk na YouTube z największą liczbą wyświetleń w ciągu 24 godzin (za piosenkę Dynamite), K-popowy teledysk na YouTube z największą liczbą wyświetleń w ciągu 24 godzin. Zdobyła też siedem prestiżowych nagród American Music Awards oraz dwie nagrody Billboard. Grupa była też nominowana do Grammy i wystąpiła na 63 gali rozdania statuetek tego muzycznego odpowiednika Oskara. 

Członkowie debiutującego w 2013 roku zespołu BTS już 2018 zostali umieszczeni przez magazyn Forbes za nr 1 na liście najbardziej wpływowych osobistości w Korei Południowej. W sprawach zespołu wypowiadał się  sam Prezydent (jak to miało miejsce kiedy jeden z członków zespołu zdecydował się na odbycie obowiązkowej w Korei służby wojskowej). 

W 2022 roku grupa BTS została zaproszona do Białego Domu przez Prezydenta Joe Bidena. Była to kolejna przełomowa chwila dla K-POP, a przy okazji podkreślono w ten sposób przyjacielski kierunek rozwoju stosunków bilateralnych obu państw. 

Artyści K-pop są uznawani za ambasadorów swojego kraju, który promuje się chętnie poprzez kulturę i preferuje tzw. Miękką Dyplomację (Soft Diplomacy „Soft Power”). 

Obecnie w Polsce największą popularnością cieszą się PSY, BTS, SF9, BLACKPINK, Girl’s Generation oraz właśnie SHINee. Utwory wszystkich tych artystów dostały się na prestiżową listę 100 Największych K-popowych Przebojów Wszechczasów opracowanej platformę streamingową MelOn. O K-popie mówiła głównie redaktor Gawlik.

Young Kwan Kwon opowiedział w programie o drugim intersującym koreańskim gatunku muzycznym jakim jest tradycyjny Trot. Jest to też najstarszy nurt muzyki rozrywkowej w Korei, a jego historia sięga lat 20 XX wieku. Powstał w skutek połączenia elementów tradycyjnej muzyki koreańskiej, japońskiej muzyki enka oraz zachodniej muzyki rozrywkowej. Po chwilowym załamaniu popularności gatunku w latach 80 już na początku XXI wieku powrócił ze zdwojoną siłą dzięki nowej jakości kompozycje oraz interesujących muzyków. Prawdziwy przełom i ogromny wzrost popularności przyniósł mu jednak rok 2019 dzięki emisji programów „Miss Trot” oraz w 2020 „Mister Trot”. Dzięki tym produkcją debiutowało wielu doskonałych młodych artystów. Jednym z nich był Lim Young- woong. Jego kariera nabrała ogromnego rozpędu i dzisiaj w rankingach popularności może on konkurować w Korei Południowej z największymi gwiazdami muzyki K-pop.

 

 

Źródło zdjęcia: Janusz Kwon

Warto przeczytać...