“The Best of Poland” na Szczycie Noblistów

Kilkunastu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, kilka tysięcy uczestników z Polski i ze świata, sześć sesji planarnych, dwadzieścia warsztatów tematycznych – w dniach 21-23 października odbywał się w Warszawie XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. „The Best of Poland” miał szansę promować swoje działania w specjalnym sektorze dla organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych.

To wyjątkowe dla Polski i Warszawy wydarzenie. Jestem pod wielkim wrażeniem jego organizacji, ale przede wszystkim przebiegu debat z udziałem Noblistów, które były bardzo inspirujące – mówi Prezydent „The Best of Poland” Marek Kuźmicz. Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować nasz projekt podczas tak historycznego wydarzenia, w gronie wielu dynamicznych organizacji – dodaje. Podczas wielu spotkań w trakcie Szczytu miałem także okazję wymienić się z wieloma partnerami z Polski i ze świata poglądami na sprawy gospodarcze, co jest istotne z punktu widzenia naszych zamierzeń – podkreśla Marek Kuźmicz.

Spośród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawskim Szczycie uczestniczyli m.in.: Dalajlama XIV, irlandzkie działaczki Betty Williams i Mairead Corrigan-Maguire, twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus, irańska prawniczka Szirin Ebadi i b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk. W szczycie wzięli także udział przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Peter Launsky-Tieffenthal oraz Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Światowy Szczyt Laureatów Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat jego obrady odbywały się w Rzymie, potem w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie, Chicago. W tym roku po raz pierwszy, dzięki staraniom Instytutu Lecha Wałęsy, odbywał się w Europie Środkowej. W następnym roku Szczyt zaplanowano w Kapsztadzie.